Speeddate met IC verpleegkundige Anne

Anne van Wijk werkt als senior IC-verpleegkundige kwaliteit en veiligheid. Na de hbo-v deed ze de IC-opleiding en werkt inmiddels dertien jaar in Amsterdam UMC.
2 minuten leestijd

Waarom heb je gekozen voor dit vak en voor dit ziekenhuis?


“Ik heb van jongs af aan interesse voor de zorg meegekregen. Ik mocht vaak met mijn moeder mee naar het verzorgingshuis waar zij werkte. Tijdens het stage lopen bleek dat ik vooral aandacht had voor acute zorg, klinisch redeneren en teamwork. Mijn teamleider van de afdeling Chirurgie heeft me toen aangemoedigd de stap naar de IC te maken. Door de dynamiek en diversiteit blijft het vak uitdagend. Geen dag is hetzelfde.”

Hoe draag jij ‘compassie’ uit aan collega’s?


“Het mango-effect, oftewel het effect van kleine gebaren en onverwachte attenties in de zorg, is zo belangrijk. Als leerling-collega’s met mij meelopen, vraag ik altijd: hoe zou jij je vader of moeder hier willen zien? Basiszorg is essentieel. Een patiënt moet herkenbaar in bed liggen, met eigen bril, luchtje en foto’s van naasten om zich heen. Familie moet weten dat hun dierbare in goede handen is.”

Wat vind jij belangrijk in de omgang met patiënt en familie?


“Empathie is erg belangrijk bij het verstrekken van informatie. Waarden en normen respecteren en daarop anticiperen waar het kan. De familie wil graag uit jouw mond horen dat het goed komt. Ik probeer altijd duidelijk te zijn: we doen er alles aan, maar uw familielid ligt wel op een IC. Het kan ook omslaan.”

Wanneer was je echt blij met de manier waarop je een patiënt hebt behandeld?


“Het zijn de kleine dingen die het werk zo mooi maken. Patiënt en familie hopelijk kracht geven om door te vechten. Het geeft mij een goed gevoel als de lange liggers even naar buiten kunnen. Even frisse lucht, een laatste wens in vervulling laten gaan, een huisdier laten komen, facetimen met familie in het buitenland, end of life care. Ik weet zeker dat ons team er ook zo over denkt. Met samenwerking is heel veel mogelijk en dat siert ons team enorm.”


Wil je meer weten over de functie IC verpleegkundige in Amsterdam UMC? Kijk dan gelijk op deze pagina!

Lees meer verhalen